Základní informace
Odkud a kdy se odjíždí na tábor?
S dětmi odjedeme vlakem z Prahy v úterý 27.7. ráno. Pokud bydlíte na severu a nehodilo by se vám předávat děti v Praze, je možné se dohodnout na předání ve Šluknově, kde budeme z vlaku vystupovat.
Na cestu prosím zabalte dětem velkou svačinu, první podávané jídlo z naší strany bude až večeře v táboře.
Kdy a kam se vracíte?
S dětmi se vracíme vlakem do Prahy ve čtvrtek 14.8. odpoledne. Pokud bydlíte na severu a nehodilo by se vám předávat děti v Praze, je možné se dohodnout na předání ve Šluknově, kde budeme do vlaku nastupovat.
Jak dlouhý je tábor? Mohu dítě přihlásit jen na část?
Letos bude tábor dlouhý 17 dní (16 nocí), jsme tedy o malinko kratší než náš první turnus, ale stále delší než obvyklé tábory. Naše zkušenosti potvrzují, že až po tak dlouhé době společného pobytu lze dosáhnout silných vztahů. Právě poslední dny tábora jsou často pro děti tím neintenzivnějším zážitkem a dostávají se do hloubky atmosféry, kvůli které celý tábor pořádáme.
Z výše uvedeného důvodu tedy od všech účastníků požadujeme účast na celou dobu. Výhoda je to i pro rodiče, kteří si díky tomu mohou odpočinout od nekonečných starostí 🙂
Jaká je cena?
Cenu tábora na rok 2025 jsme určili na 8000 Kč. Zahrnuje ubytování, stravu, dopravu i další materiál, který budeme používat během akce. Na vás je jen zabalit dítěti dostatek oblečení 🙂
Chápeme, že pro některé rodiny může být finanční otázka obtížná, na základě individuální domluvy jsme proto připraveni poskytnout slevu. V takovém případě, prosíme, zmiňte tuto skutečnost v rezervačním formuláři a podrobnosti domluvíme.
V opačném případě též nabízíme možnost přispět na chod tábora vyšší částkou, pokud je vám náš projekt sympatický. Základní cenu se snažíme držet na rozumné úrovni, ale akci pořádáme na vlastní riziko a případné ztráty budeme muset nést sami. Veškerá činnost dospělých, včetně hlavních vedoucích, je na táboře dobrovolnická bez nároku na zisk a vyšší rozpočet nám výrazně pomůže snížit riziko nepředvídatelných ztrát a investovat více prostředků do programu pro děti.
Komu mám napsat s dotazy?
Pro účely dotazů máme zřízenou centrální emailovou adresu tabor@novaletka.cz, na které vám odpoví vždy osoba, která bude mít k dotazu nejvíce informací. Pokud preferujete telefonní domluvu, kontaktuje Agi na 775 481 962, či zbylé vedoucí, jejichž telefon i whatsapp naleznete v sekci Náš tým.
Přípravy a balení
Do čeho se zabalit?
Ideální je velký kufr nebo zapínací taška. Před nástupem do vlaku všechny kufry naložíme do dodávky, která nám je odveze až k tábořišti, takže nemusíte mít strach, že by se s nimi děti musely tahat.
Dále bude potřeba krosna či velký batoh na puťák*, s přihlédnutím k tomu, jak je dítě velké a kolik unese. Na puťák si v něm ponese spacák, karimatku a základní oblečení, nicméně každému s balením na puťák pomůžeme, není tak třeba to mít připravené před táborem. I krosnu odvezeme dodávkou, je možné ji tak naplnit dalšími potřebami.
Dále se bude hodit malý batůžek na cestu vlakem či na krátké výlety po okolí tábora.
*Puťák = výlet s přespáním mimo tábor. Letos plánujeme celkem dva každý s jednou nocí mimo tábor.
Co dítěti zabalit?
Vše jsme vám sepsali v rozsáhlém dokumentu.
Uvidí se děti dříve než na samotném táboře?
Na jaře budeme pořádat víkendovou výpravu, která je ideální příležitostí, kde se mohou děti poznat. Na výpravě tak nacítíme atmosféru a to více se budeme na tábor těšit.
Účast je zcela dobrovolná, ale doporučujeme ji zvážit právě proto, aby si dítě na nás i ostatní navyklo. Přesný termín a propozice k výpravě vám ještě dáme vědět spolu s oficiální přihláškou na tábor.
Život na táboře
Jaká je náplň tábora?
Máme rádi přírodu, silnou atmosféru, originální momenty, mezilidské vztahy… Tomu také zasvěcujeme jednotlivé části dne. Někdy hrajeme pohybové hry, ať už v tábořišti, nebo v jeho pestrém okolí. Jindy tvoříme z materiálů, které nám příroda dá, vymýšlíme scénky či prolézáme intelektuální bludiště – luštíme šifry, hlavolamy atd. Některé večery sedíme u táboráku a zpíváme, povídáme si či jen tak sedíme a užíváme si nebe plné hvězd. Během tábora vyrazíme i na „puťák“, kde si dětí zabalí do batohu jen nejdůležitější potřeby a celý den putujeme přírodou či okolními městy, v noci pak přespáváme na trase v místě dle aktuálního počasí. Mezi bloky programu mají děti volno, které mohou využít podle své preference k odpočinku nebo neorganizovaným hrám.
Program celého tábora provází poetický příběh, letos na téma Cesta kolem světa.
Jak vybíráte jednotlivé aktivity? Praktikujete i noční hry?
Rozvržení jednotlivých her do dní řešíme velmi vážně a s dostatečným předstihem celé jaro. Záleží nám, aby byl program pestrý a nabitý možnostmi. Střídají se tedy v různých kombinacích hry sportovní, přemýšlecí, kreativní, tvořivé, naučné i odpočinkové, abychom dostáli potřebám všech dětí. Některé hry mají až několik hodin, jindy zase hrajeme sled několika miniher, kdy každá trvá 10-15 minut.
Zhruba dvakrát za tábor pořádáme večerní/noční hru, u které je zajímavým elementem právě tma. Nemusíte se ovšem bát, klasickou „bojovku“ u nás nenajdete. Není v našem zájmu děti strašit, aby se pak bály jít spát atd. Jde tedy o hromadnou akci, kdy nikdy není necháno dítě v lese samotné tak, abychom o něm nevěděli a aby kolem sebe nemělo emoční podporu v podobě nás dospělých i dalších dětí.
Všechny aktivity, které na táboře děláme, jsou dobrovolné. Když se dítě některé části programu nechce zúčastnit, zjišťujeme nejprve důvod, žádný argument pro nás ale není jen hloupá výmluva a vždy vymyslíme alternativní možnost strávení času.
Kde budou děti spát?
Všichni spíme v podsadových stanech pro dvě osoby. Důležitý je tak s sebou zabalit dobrý spacák, aby dítě v noci nenastydlo. Některé noci možná (dle zájmu dětí a aktuálního počasí) strávíme venku „pod širákem“ jako nezapomenutelný zážitek.
Jak se na táboře stravujete?
Součástí tábořiště je plně vybavená polní kuchyně a prostorný jídelní stan se stoly a lavicemi. Každé dítě si musí přivézt svůj ešus a lžíci, ze kterého jí a po jídle si ho vždy umyje. Každý den podáváme snídani, svačinu, dvouchodový oběd, odpolední svačinu i večeři. Uvědomujeme si, že pobyt v přírodě je energeticky náročnější než obvyklý městský život, takže si dáváme záležet, aby děti dostávaly vyváženou a výživnou stravu.
Pokud máte speciální požadavky (alergie apod.), budeme rádi, když je uvedete v rezervačním formuláři a pokusíme se jim přizpůsobit, pokud to bude možné.
S sebou není nutné dětem balit žádné jídlo, i když drobné trvanlivé pochutiny v batůžku mohou v dlouhé chvíli přijít vhod.
Jak jsou na táboře řešeny zdravotní potíže?
Součástí vedení tábora je kvalifikovaná táborová zdravotnice Johanka, která je připravena řešit všechny potíže, které by mohly dětem nastat. V případě drobné nemoci necháváme dítě odpočinout stranou od programu, při větších úrazech apod. spolupracujeme s blízkými lékaři. Případné zdravotní komplikace budeme konzultovat s rodiči po telefonu.
Jak bude dítě trávit volný čas?
Mezi jednotlivými bloky programu mají děti volno, které mohou využít podle své preference k odpočinku nebo neorganizovaným hrám. Budeme mít k dispozici mnoho sportovního náčiní stejně jako deskové hry, které si budou moci děti půjčovat.
Součástí programu je též možnost naučit se některé „táborové dovednosti„, jako je uzlování, šifrování, rukodělná výroba technických a hudebních nástrojů či ozdob, apod. Děti, které mají v takových dovednostech oblibu, pak často tráví mnohá volna vlastní tvorbou inspirovanou tím, co se během programu naučili.
Obecně střídáním organizovaného a volného programu v dětech probouzíme jak hravost, tak i samostatnost, kterou využijí i následně v běžném životě.
Co když se bude dítěti stýskat?
Může se to stát i těm nejodvážnějším, mnohdy se stýská i nám dospělým. rávíme čas, sdílíme s ním táborové zážitky a ukazujeme mu příležitosti, co dál lze na táboře objevovat. Z naší dlouholeté zkušenosti víme, že dítě si většinou na naše prostředí několik dní navyká a rozkoukává se, ale pak k němu přilne natolik, že se mu bude naopak chtít zůstat ještě týdny déle. Na našem táboře máme mnohem lepší poměr vedoucích na děti, než je na podobných akcích zvykem, takže jsme připraveni dítěti nabídnout pomocnou ruku, vyslechnout, obejmout, číst pohádku dokud neusne, případně i zprostředkovat telefonát s rodičem. Čtení pohádek na dobrou noc nejmenším je u nás samozřejmostí, klidně ať si zabalí svou oblíbenou knížku.
Máte-li konkrétní obavu či špatnou zkušenost, nezapomeňte ji prosím napsat do rezervačního formuláře, případně se nám rovnou ozvěte a rádi ji s vámi probereme.
Jak je to s oddíly? Podporuje tábor soutěživost?
V rozumné míře ano. Pro účely mnoha her rozdělujeme děti do oddílů, které mají své jméno a identitu, takže se s ním děti během tábora sžijí a „bojují“ za něj. Podporuje to jak kompetetivnost, tak kreativitu ve otázkách „svého týmu“. Není ovšem našim cílem trávit v oddílu veškerý možný čas, při jiných aktivitách tedy děti hrají i sami za sebe či ve skupinách, které oddílu neodpovídají. Příběh je navržen tak, aby vyžadoval i mezioddílovou spolupráci a rozvíjel tak kooperativní schopnosti.
Oddíly jsou vždy tvořeny dětmi skrze všechny věkové kategorie, aktivity pro jen určitou věkovou kategorii jsou u nás výjimkou. To podporuje přirozené sdílení zkušeností mezi dětmi, stejně jako u starších dětí výchovu k odpovědnosti.
Budou děti přespávat mimo tábor?
Ano, takzvaný puťák s přespáním mimo tábor je velice oblíbenou aktivitou. Proto je třeba dětem zabalit karimatku a teplý spacák, aby přes noc nenachladly. Pokud byste si nebyli jisti výběrem, neváhejte nás kontaktovat.
Na puťák se nicméně chodí ve velké skupině a nehrozí tak, že by si dítě s něčím nevědělo rady, naši vedoucí dětem aktivně pomáhají s balením i následným přespáním. Kromě toho si děti pomáhají i navzájem, díky našemu přístupu, který propojuje všechny věkové kategorie.
Můžeme přijet na návštěvu? Jak budu s dítětem v kontaktu?
Pokud to není nutné např. ze zdravotních důvodů, návštěvy během tábora důrazně nedoporučujeme. Součástí kouzelné atmosféry tábora je i jistá „sociální bublina“, kterou si dlouhým trváním tábora naše komunita vytváří, a které nelze na kratších nebo přerušovaných táborech dosáhnout. Z předchozích zkušeností víme, že rodičovské návštěvy v dětech vyvolávají větší následné stýskání a žárlivost, proč jedni rodiče přijeli a druzí ne.
Děti motivujeme, aby vám psali své zážitky pomocí dopisů a pohledů, před táborem vám též dodáme poštovní adresu tábořiště, kam jim můžete odpovídat. Doporučujeme tak s sebou zabalit několik známek a obálek, stejně jako psací potřeby.
Navíc vám dáme přístup k soukromé skupině na facebooku, kam vám budeme pravidelně sdílet fotky z předchozích dní, abyste se mohli přesvědčit, jak se děti mají.
Jiný kontakt s dětmi důrazně nedoporučujeme, protože by jim to narušilo atmosféru i pocit samostatnosti, který během tábora získávají. V případě např. zdravotních komplikací vás kontaktujeme sami na vámi uvedeném telefonu a domluvíme další postup.
O nás
Kdo tábor pořádá?
Jsme skupina nezávislých nadšenců, náš základní tým naleznete zde na webu. Vedení tábora si dělí rovným dílem Vítek (hlavní vedoucí), Johanka (zdravotnice) a Agi (administrativa). Pravidelně se scházíme i v širším týmu a plánujeme, jak udělat tábor co nejlépe.
Nepatříme pod žádný skautský oddíl ani DDM, organizačně tábor zaštiťuje Duha Letka.
Jak tábor vznikl? Co znamená „druhý turnus“? Co je to „Nová Letka“?
Vycházíme ze 25 let dlouhé tradice turistického oddílu Duha Letka založeného Jarkou Schmidtovou, která stále pokračuje. Velká část z organizátorů právě na tomto táboře vyrostla od dětství, zbylé jsme přitáhli svým nadšením z jiných táborů podobného ražení.
Výhoda našeho pojetí tábora je mimo jiné taková, že se na něm všichni znají, což pomáhá udržovat skvělé vztahy v celé skupině. V posledních letech ovšem tábor přestal zvládat velký nápor dětí i dospělých a při jeho dalším rozšiřování by hrozil úbytek atmosféry a energie, která je pro nás tak cenná. Náš tým se proto rozhodl po boku původního tábora založit další podobný a tím rozšířit prostor pro nové nadšené účastníky i vedoucí.
Oba dva tábory jsou postaveny na stejných základech a zaštiťuje je stejná organizace, ale samozřejmě každý tým organizátorů je svým způsobem jedinečný. My z „druhého turnusu“ jsme mladší, co se týče věku i zkušeností, a jsme připraveni inovovat vše, co budeme považovat za důležité. Pevně věříme, že právě to nám dodá to pravou energii a vytvoří zážitek, který si děti budou pamatovat na celý život.
Jsme tedy stále Letka, akorát to pojímáme trochu Nově 🙂